WIELKIE KINO
 • Cykl „Wielkie Kino” jak zwykle dostarczy widzom wielu intensywnych emocji. Przed nami m.in. historia pogromców duchów, walka zdolnego adwokata o sprawiedliwość i prawa chorych na AIDS oraz podróż na rajską plażę. Cykl prezentuje najlepsze produkcje światowego kina w gwiazdorskiej obsadzie.

  Emisja filmów w każą środę o 21:00

  01.04 – „Pogromcy duchów II”

  08.04 – „Filadelfia”

  15.04 – „Nożownik”

  22.04 – „Niebiańska plaża”

  29.04 – „Koszmar minionego lata”

   

  Tytułowi pogromcy duchów - Peter (Bill Murray), Raymond (Dan Aykroyd), Winston (Ernie Hudson) i Egon (Harold Ramis) to parapsycholodzy, którzy zdążyli zdobyć sławę ratując Nowy Jork od ataku pradawnych sił. Po latach ponownie stają do walki. Tym razem będzie to starcie z historycznym tyranem, który powraca na Ziemię przy użyciu swojego portretu, który oglądać można w jednym z miejskich muzeów.  By się zmaterializować potrzebuje ciała małego dziecka – jego wybór pada na synka Dany Barrett (Sigourney Weaver), pracowniczki instytucji. Złowieszczy duch w swój plan zaangażował także opętanego kustosza muzeum. Jego plan to destabilizacja miasta i wprowadzenie chaosu. „Pogromcy duchów II” to kontynuacja pierwszej, kultowej części filmu, który do dziś jest jedną z najpopularniejszych komedii grozy w historii.

  Andrew Beckett (Tom Hanks) to niezwykle zdolny prawnik pracujący w prestiżowej kancelarii. Wszyscy są przekonani, że czeka go świetlana, zawodowa przyszłość. Na drodze jego kariery staje jednak zakażenie wirusem HIV. Pod pretekstem braku kompetencji prawnik zostaje wyrzucony z pracy. Postanawia walczyć o swoje prawa i wnieść sprawę do sądu. Jest to jednak niezwykle trudne, ponieważ w Filadelfii żaden adwokat nie chce walczyć przeciwko znanej i wpływowej kancelarii. Ostatecznie obrońcą Becketta zostaje Joe Miller (Denzel Washington). „Filadelfia” po dziś dzień jest niezwykle ważnym głosem w debacie o wykluczeniu chorych na AIDS, a odtwórca głównej roli, Tom Hanks zdobył Oscara w kategorii „najlepszy aktor pierwszoplanowy”.

  „Nożownik” to trzymająca w napięciu produkcja, której bohaterem jest L.T Bonham (Tommy Lee Jones) - były instruktor sił specjalnych, który przez długie lata uczył swoich podopiecznych skutecznego zabijania. Sam jednak nigdy nie pozbawił nikogo życia. Okazuje się, że jeden z jego dawnych uczniów - Aaron Hallam (Benicio del Toro) - wraca z misji w Kosowie i dotknięty głęboką traumą zamienia się w seryjnego mordercę. Zabija cztery osoby w lasach Oregonu. Bonhamowi udaje się złapać swojego dawnego wychowanka, ten jednak ucieka podczas transportu. Rozpoczyna się mrożący krew w żyłach pojedynek pomiędzy dwoma komandosami – któremu z nich uda się ujść z życiem?

  „Niebiańska plaża” opowiada o historii młodego chłopaka Richarda (w tej roli Leonardo DiCaprio), który znudzony i zmęczony cywilizacją postanawia odnaleźć nieskażony nowoczesnością raj. Wyrusza w podróż w nieznane i w jednym z hotelów w Bangkoku poznaje mężczyznę, który w przeddzień swojej samobójczej śmierci przekazuje mu mapę z drogą do dziewiczej wyspy, która ma stać się ucieleśnieniem marzeń Richarda. Wraz z przypadkowo napotkanymi kompanami chłopak po wielu trudach dociera do rajskiej plaży. Okazuje się, że żyje tam rozbudowana społeczność, która rządzi się swoimi prawami. Przez pierwsze tygodnie nowe miejsce wydaje się być rajem. Szybko okazuje się jednak, że także tam czai się dużo zła, z którym przyjdzie się bohaterom zmierzyć. Stawką w tej grze okaże się być ich życie…                                    

  „Koszmar minionego lata” rozpoczyna się, gdy paczka przyjaciół: Julie (Jennifer Love Hewitt), Helen (Sarah Michelle Gellar), Ray (Freddie Prinze Jr.) i Barry (Ryan Phillippe) świętują zakończenie liceum. W trakcie szalonej imprezy postanawiają wybrać się na plażę. Gdy wracają samochodem w wyniku nieszczęśliwego wypadku potrącają przechodzącego ulicą mężczyznę. Przekonani, że ofiara nie żyje postanawiają zatrzeć ślady i wrzucić ciało do oceanu. Nie zmieniają zdania nawet wtedy, gdy okazuje się, że potrącony człowiek daje znaki życia. Rok po wypadku jedna z dziewczyn, Helen, otrzymuje anonimowy list o treści: „Wiem co zrobiliście minionego lata”. Dziewczyna namawia znajomych na to, by odnaleźć nadawcę tych słów. Jednocześnie okazuje się, że wokół uczestników wypadku zaczynają dziać się dziwne i niewyjaśnione rzeczy…