WIELKIE KINO
 • Cykl „Wielkie Kino” jak zwykle dostarczy wielu intensywnych emocji. Przed nami m.in. historia pasjonata lotnictwa oraz kinematografii opowiedziana w oscarowym „Aviatorze”, biograficzna opowieść o kontrowersyjnym bokserze czy „Matrix” – film, który przeszedł do historii światowej kinematografii.

  Emisja filmów w każdą środę o godz. 21:00.

  27.05 – „Straż nocna”

  03.06 – „Pacific Rim” („Pacific Rim”)

  10.06 – „Ali” („Ali”)

  17.06 – „Aviator” („The Aviator”)

  24.06 – „Matrix” („The Matrix”)

   

  „Straż nocna” przez stulecia kontroluje ciemne siły zła działające na Ziemi: wampiry, czarownice czy magów. W tym samym czasie przedstawiciele mrocznej strony mocy kontrolują poczynania dobra w świecie. Wszystko dzięki rozejmowi, który został zawarty podczas średniowiecznej bitwy. Odwieczna przepowiednia głosi też, że w momencie, gdy pojawi się „Ten Wielki”, który opowie się po jednej ze stron nastanie apokaliptyczna wojna. Okazuje się, że czasy ostateczne nadeszły… Film to świetnie zrealizowany thriller science-fiction rozgrywający się na ulicach współczesnej Moskwy. Która ze stron wygra ostateczne starcie: Mrok czy Światłość?

  Daleka przyszłość. Na dnie Oceanu Spokojnego otwiera się wejście do innego wymiaru wszechświata. To właśnie przez ten portal na Ziemię docierają ogromnych rozmiarów potwory z kosmosu. Monstra o nazwie Kaiju atakują ludzkość i pustoszą kolejne miasta. Mieszkańcy Ziemi postanawiają się jednak nie poddawać i stanąć do walki. Doktor Newton Geiszler (Charlie Day) wraz ze swoim zespołem naukowców usiłuje znaleźć najsłabsze punkty Kaiju. Tymczasem, by zyskać na czasie, armie z całego świata wystawiają do walki zaawansowane technologicznie roboty – Jaegery. „Pacific Rim” to fascynujące widowisko przedstawiające nie tylko jeden ze scenariuszy spotkania ludzkości z kosmicznymi stworzeniami, ale także wskazujące na relacje pomiędzy człowiekiem a technologią.

  Druga z czerwcowych propozycji w ramach cyklu „Wielkie Kino” to „Ali” – filmowa historia o jednej z najbardziej kontrowersyjnych postaci współczesnego sportu. Jej tytułowym bohaterem jest Cassius Clay znany powszechnie jako Muhammad Ali, który przez całe swoje życie walczył na ringu i aktywnie sprzeciwiał się polityce stanowych władz w sprawie wojny w Wietnamie. Zmiana nazwiska rozpoczyna w bohaterze głębszą przemianę. Jak sam o sobie mówi, zostaje „czarnym muzułmaninem” i przechodzi na islam. Tym samym walczy także z etnicznymi i religijnymi stereotypami panującymi w USA. Za swój polityczny opór otrzymuje zakaz uprawiania zawodowego sportu na terenie całego kraju, rozpoczynając walkę w obronie własnych poglądów i wolności. Cały czas nie rezygnuje jednak z boksu.

  „Aviator” w reżyserii Martina Scorsese przedstawia kilkadziesiąt najbardziej intensywnych lat z życia Howarda Hughesa (Leonardo DiCaprio) – genialnego wynalazcy i przedsiębiorcy, który pasjonował się lotnictwem oraz kinematografią. Bohater podjął odważną decyzję, by olbrzymi spadek po ojcu przeznaczyć na stworzenie filmu „Aniołowie piekieł”, który miał opowiadać o powietrznych bitwach podczas I Wojny Światowej. Był odważnym, niezależnym producentem, który działał na własnych warunkach. Zatrudnił wyspecjalizowanych kaskaderów, stworzył specjalne samoloty i wywindował budżet filmu do astronomicznej kwoty. Dzięki swojej produkcji Hughes szybko stał się gwiazdą. Mężczyzna nie spoczął na laurach i w niedługim czasie założył wytwórnię lotniczą Howard Hughes Aircraft Company i pobił kolejne rekordy prędkości. Ostatecznie stał się jednym z najsłynniejszych, amerykańskich pilotów w historii.

  „Matrix” to dziś jeden z najbardziej rozpoznawalnych filmów z gatunku science fiction na świecie. Historia rozpoczyna się w momencie, kiedy niezwykle zdolny haker Neo (Keanu Reeves) spotyka tajemniczego przywódcę rebeliantów – Morfeusza (Laurence Fishburne). Neo początkowo nie może dać mu wiary – przypadkowo napotkany człowiek twierdzi, że cała rzeczywistość, w jakiej funkcjonuje haker, jest fikcją stworzoną przez inteligentne maszyny. Ostatecznie Neo zaczyna znajdować dowody na potwierdzenie słów Morfeusza. Dołącza do grupy buntowników i przechodzi przez kolejne etapy wtajemniczenia. Rebelianci pragną wyzwolić świat spod panowania technologii. Film został stworzony przez rodzeństwo Wachowskich. Otrzymał aż cztery Oscary.