WIECZÓR KINOMANIAKA
 • „Wieczór kinomaniaka” to wybór kultowych produkcji, które dostarczą widzom sporej dawki najlepszej rozrywki. Tym razem przed nami m.in. heroiczna historia T.E. Lawrence’a, który zmienił bieg wojennej historii na Bliskim Wschodzie, uwielbiany przez widzów „Rocky” czy pierwsza część kulowych „Pogromców duchów”

   
   

  „Wieczór kinomaniaka”

  Emisja filmów w każdy poniedziałek o godz. 21:00.

  01.06 – „Pogromcy duchów” („Ghostbusters”)

  08.06 – „Lawrence z Arabii” („Lawrence of Arabia”)

  15.06 – „Łowca androidów” („Blade Runner: The Final Cut”)

  22.06 – „Tootsie” („Tootsie”)

  29.06 – „Rocky” („Rocky”)

   

  Venkman (Bill Murray), Stantz (Dan Aykroyd) i Spengler (Harold Ramis) to tytułowi „Pogromcy duchów”, którzy postanawiają założyć firmę zajmującą się walką z duchami. Przyjaciele mają na swoim koncie sporo sukcesów, jednak ich poczynania nie podobają się jednemu z urzędników pracujących dla organizacji środowiskowej – Peckowi (William Atherton). Jego wysiłki doprowadzają ostatecznie do tego, że Pogromcy zostają zamknięci w areszcie. Na nieszczęście w tym samym czasie miasto jest nękane przez starożytnego ducha – Gozera, który przedostaje się do Nowego Jorku poprzez tajemniczy kanał pomiędzy wymiarami umiejscowionymi w mieszkaniu Dany Barrett (Sigourney Weaver). W niedługim czasie całe miasto zostaje opanowane przez nadprzyrodzone siły. Burmistrz postanawia uwolnić Pogromców, by uratować miasto.

  „Lawrence z Arabii” to ekranizacja autentycznych wydarzeń z czasów I Wojny Światowej. Film jest opowieścią o heroicznych dokonaniach T.E. Lawrence’a (Peter O’Toole), który jako oficer brytyjskiej armii pozytywnie wpłynął na historyczne losy Arabii. Służąc na Bliskim Wschodzie, Lawrence dokonał zjednoczenia zaciekle walczących z sobą plemion Beduinów oraz pomógł w utworzeniu partyzanckich oddziałów. To, co wydawało się niemożliwe, pod przywództwem tego bohatera stało się rzeczywistością – dzięki niemu Arabowie odnieśli wiele zaskakujących zwycięstw oraz wyzwolili się spod tureckiej ekspansji. Kiedy produkcja wchodziła w 1962 roku do kin, odniosła spektakularny sukces zdobywając aż 7 Oscarów. To epicka opowieść o odwadze oraz fascynacji odległą krainą z pięknymi krajobrazami w tle.

  Rick Deckard (Harrison Ford) był w przeszłości tytułowym „Łowcą androidów”, którego zadaniem było eliminowanie replikantów – stworzeń powołanych do życia jedynie po to, by wypełniać najbardziej niebezpieczne kosmiczne misje. Deckard po długiej przerwie jest zmuszony wrócić do swojej starej profesji – okazuje się bowiem, że na Ziemi ukrywają się wciąż cyborgi, które na dodatek uprowadziły wahadłowiec. Zadanie złapania i wyeliminowania ich okazuje się o wiele trudniejsze, niż przypuszczał – jednym ze zbiegów jest piękna Rachel, której wdziękom trudno się oprzeć. Pomiędzy tą dwójką zdaje się kiełkować uczucie – czy mimo to Rick zdoła zakończyć swoją misję?

  W „Tootsie” Michael Dorsey (Dustin Hoffman) wciela się w aktora, który rozpaczliwie poszukuje pracy w swoim zawodzie. Z powodu swojego trudnego charakteru oraz pedantyzmu od dłuższego czasu jest jednak bezrobotny i nie udaje mu się otrzymać żadnej roli. Niespodziewane jego agent wpada na pozornie niedorzeczny pomysł. Dorsey za jego namowami postanawia wziąć udział w przesłuchaniach w przebraniu kobiety. Tym sposobem udaje mu się zdobyć jedną z głównych ról w popularnej operze mydlanej. Grana przez niego bohaterka zdobywa uznanie i sympatię widzów.  Michael Dorsey pod pseudonimem Dorothy Michaels zyskuje upragnione uznanie i sławę. Funkcjonowanie w nowej pracy zaczyna jednak komplikować fakt, że aktor zakochuje się w koleżance z planu i staje przed dylematem dotyczącym ujawnienia swojej prawdziwej tożsamości…

  Rocky Balboa (Sylvester Stallone) jest prostym i kiepsko wykształconym pięściarzem z Filadelfii utrzymującym się ze ściągania długów w imieniu lokalnego gangstera – Gazzo. Mimo że bohater posiada sportowy talent, nikt wokół niego nie wierzy, że kiedyś mógłby zajmować się profesjonalnym boksem. Tytułowy „Rocky” zakochuje się w introwertycznej siostrze swojego najlepszego przyjaciela i próbuje wieść spokojne i skromne życie ledwo wiążąc koniec z końcem. Jego rzeczywistość ulega nagłej zmianie, gdy oponent aktualnego mistrza świata wagi ciężkiej zostaje kontuzjowany, a Rocky, jedynie przez wzgląd na swój przydomek, jakim był „Włoski Ogier”, zostaje jego zastępcą. Czy uda mu się wygrać tę karkołomnie trudną walkę?